Amuse-bouche to pojęcie pochodzące z francuskiej kuchni, które oznacza „rozbawienie ust”. Jest to mały, dekoracyjny kęs podawany przed głównym daniem w restauracji. Amuse-bouche ma na celu pobudzenie podniebienia i wzbudzenie apetytu gości przed posiłkiem.

Po co podaje się amuse-bouche

Amuse-bouche jest zwykle serwowane w jednym lub dwóch kęsach i jest starannie przygotowane przez kucharza. Może to być na przykład miniaturowa porcja dania z menu restauracji lub specjalnie skomponowany smakowy element, który ma zaskoczyć i zachęcić do dalszego jedzenia.

Jednym z głównych cech amuse-bouche jest jego estetyka i prezentacja. Kucharze starają się, aby było ono nie tylko smaczne, ale także atrakcyjne wizualnie, często prezentowane na eleganckich małych talerzach lub innych stylowych naczyniach.

Amuse-bouche jest tradycyjnie oferowane jako gest gościnności w restauracjach wysokiej klasy i często jest dostępne tylko dla gości zamawiających pełne menu. Jednak coraz częściej można je spotkać także w innych rodzajach restauracji jako dodatek do dania głównego.

Co podać jako amuse-bouche

Oto kilka przykładów amuse-bouche, które mogą być serwowane w restauracjach:

  1. Muszle z marynowanym łososiem: Delikatne muszle z małą porcją marynowanego łososia, udekorowane kawałkiem koperku lub cytrynową pianką.
  2. Mini quiche z grzybami: Małe, delikatne tarty z nadzieniem z pieczonych grzybów, serem i ziołami.
  3. Mini kanapki z kremowym serem i szynką: Malutkie kromki świeżego chleba, smarowane kremowym serem, udekorowane plasterkami szynki i listkami rukoli.
  4. Krewetki z sosem cocktail: Małe krewetki ułożone na łyżeczce lub w mini pucharku, podane z tradycyjnym sosem cocktail.
  5. Kuleczki melona z prosciutto: Kulki melona lub arbuzowej kropli, zawinięte w plasterki wędzonej szynki prosciutto.
  6. Zupa krem z zielonego groszku: Delikatny krem z zielonego groszku, podany w małej filiżance lub kieliszku, udekorowany kropką śmietanki i listkiem mięty.
  7. Mini sałatka caprese: Mini mozzarella, pomidor koktajlowy i listek bazylii na małej wykałaczce, skropione oliwą z oliwek.
  8. Carpaccio z wołowiny: Cienkie plasterki surowej wołowiny, posypane parmezanem, kaparami i oliwą z oliwek.
  9. Krakersy z pastą z awokado: Kawałki chrupiących krakersów podawane z pastą z dojrzałego awokado, skropioną cytryną i posypaną kiełkami.
  10. Tatar z łososia: Delikatnie posiekany łosoś, wymieszany z cebulą, koperkiem, kaparami i przyprawami, podany na małym kawałku świeżego chleba.

To tylko kilka przykładów amuse-bouche, a rzeczywiste dania mogą różnić się w zależności od kreatywności i sezonowości kucharza oraz specjalności restauracji.

By Brzuchpasterz

Nie wiem, czy bardziej wolę jeść, czy gotować. Ale przyznam się Wam, że od pewnego czasu równie mocno podoba mi się blogowanie. Zapraszam do mojego świata pełnych brzuszków.