Z czym kojarzy Ci się szkocka whisky? Z colą, żeby przydusić ostry zapach alkoholu? Czy może z niespiesznym degustowaniem i doszukiwaniem się smaków i aromatów?

Nie da się w krótkim wpisie scharakteryzować, czym jest whisky, jakie są różnice między różnymi grupami, jak się ją produkuje, a przede wszystkim jak pachnie i smakuje. Choć produkcja jest teoretycznie prosta – potrzebne są woda, słód i drożdże – to niuansów jest tak wiele, że niejedna firma przejechała się już na pomyśle „Będziemy robić whisky!”.

Różnice

Najprostszym podziałem jest wyróżnienie whisky:

  • single malt
  • blended

Single malt (jak samo słowo „single” już sugeruje) to produkt, który pochodzi z JEDNEJ destylarni. 

Bleneded whisky to z kolei mieszanka wielu różnych whisky (np. 20 różnorakich single malt plus specjalny wypełniacz – grain whisky). Dopowiemy tylko, że grain jest produkowany z jakiegokolwiek ziarna, w przeciwieństwie do single malt.

Ziarno

Whisky single malt może być produkowana tylko i wyłącznie z jęczmienia i to nie byle jakiego, ale zesłodowanego. Słód jęczmienny to ziarno, które po namoczeniu zaczyna kiełkować, a proces wzrostu przerywany jest suszeniem.

Ten sposób produkcji jest zastrzeżony przepisami prawa i jeśli jakiś producent chciałby produkować whisky inną metodą, wówczas swojego produktu nie może nazwać szkocką whisky.

A że alkohol „whiskypodobny” można produkować inaczej, udowodnili choćby Amerykanie, którzy tworzą bourbon (whiskey). Burbony produkowane są w podobny sposób jak szkockie trunki, z tym że głównym składnikiem jest kukurydza (min. 51% w zacierze).

Różne smaki i zapachy

Szkocka whisky ma przeróżne oblicza. Są to alkohole co najmniej 40-procentowe, ale nie trudno znaleźć takie o mocy 46%, a i pięćdziesiątkilka procent to nie rzadkość.

Patrząc na trunek od strony zapachu i smaku można wyróżnić kilka rodzajów whisky. Whisky o zapachu i smaku owoców, czekolady, świeżo skoszonej trawy, zielonych jabłek, orzechów…. można by tak wymieniać i wymieniać.

Szczególną grupę stanowią whisky dymne i torfowe. Łatwo jest rozpoznać, ponieważ pachną ogniskiem, wędzoną rybą, asfaltem, spalonymi kablami. Choć nie brzmi to może zachęcająca, to ten typ cieszy się ogromnym uznaniem wśród fanów szkockiego trunku.

By Brzuchpasterz

Nie wiem, czy bardziej wolę jeść, czy gotować. Ale przyznam się Wam, że od pewnego czasu równie mocno podoba mi się blogowanie. Zapraszam do mojego świata pełnych brzuszków.